Ochrona katodowa zbiorników stalowych

Wzorem państw wysokorozwiniętych Polska powoli wprowadza systemy bezpiecznej eksploatacji zbiorników na paliwa płynne i gaz. Jest to wymóg w pierwszym rzędzie ochrony środowiska, ale także przyczynia się do znacznych oszczędności uzyskiwanych w długim okresie eksploatacji zbiorników stalowych w ziemi.
W ostatnim okresie zmieniono istniejące, a także wprowadzono nowe przepisy wynikające z prawa budowlanego, w których jednoznacznie wskazuje się na potrzebę stosowania przeciwkorozyjnej ochrony elektrochemicznej zbiorników podziemnych i podwodnych. Zapisy takie znajdują się od dawna w odniesieniu do stalowych rurociągów gazowych i naftowych. Odmianą techniki elektrochemicznego zabezpieczenia przed korozją konstrukcji stalowych, którą powszechnie stosuje się w warunkach naturalnych (wody, ziemia), jest ochrona katodowa
Również normy, opracowywane właśnie w Unii Europejskiej, podają tę właśnie technologię ochrony przeciwkorozyjnej jako najbardziej skuteczną i niezawodną w odniesieniu do szeregu konstrukcji stalowych, które w sposób ciągły kontaktują się ze środowiskiem korozyjnym, takim jak wody naturalne czy ziemia. Normy te odnoszą się również do stalowych obiektów hydrotechnicznych eksploatowanych w wodzie morskiej, rurociągów podmorskich, konstrukcji żelbetowych eksploatowanych w wodzie i w atmosferze.
Dodatkową zaletą systemów ochrony katodowej, wykorzystujących stały prąd elektryczny do hamowania procesów korozyjnych, jest możliwość pełnej kontroli zarówno skuteczności samej ochrony katodowej, jak również stanu powłok ochronnych na niewidocznej i niedostępnej powierzchni zbiorników. Przy starannej eksploatacji takiego systemu, wykonywaniu okresowo specjalistycznych pomiarów i prowadzeniu odpowiedniej dokumentacji można całkowicie zagwarantować istnienie pełnej ochrony przeciwkorozyjnej, co może mieć w przyszłości wpływ na wydłużenie okresów pomiędzy badaniami kwalifikacyjnymi, a także remontami zbiorników.
Dla istniejących już zbiorników podziemnych nie ma innej skutecznej techniki ochrony zewnętrznych powierzchni zbiorników bez ich odkopywania! Dlatego też technika ta w wielu krajach, głównie pod wpływem Agencji Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych uznana jest za jedyną metodę umożliwiającą przedłużenie żywotności i podniesienie walorów eksploatacyjnych znajdujących się w ziemi zbiorników paliwowych.
Pomimo wprowadzenia w ostatnich latach na całym świecie nowoczesnych technologii pokrywania zbiorników specjalnymi powłokami, matami i laminatami, a także stosowaniu podwójnego dna czy ścianek zbiorników – nadal nie rezygnuje się ze stosowania systemów ochrony katodowej, która w tej nowej sytuacji w większym stopniu przejmuje rolę kontrolną nad degradacją i uszkodzeniami powłok ochronnych, niż stanowi samodzielną techniką eliminowania uszkodzeń korozyjnych.

Biblioteka