Ochrona katodowa zbiorników paliwowych

Ochrona katodowa zbiorników paliwowych

 

Powierzchnie zewnętrzne stalowych zbiorników paliwowych narażone są na tzw. korozję ziemną, tj. oddziaływanie gruntu i wód gruntowych, czynników potęgujących korozję takich jak: makroogniwa korozyjne, prądy błądzące i mikroorganizmy. Nawet najlepsze systemy powłokowe nie gwarantują w ziemi kompletnego zabezpieczenia zbiorników przed korozją. Zapewnić to może jedynie prąd ochrony katodowej wpływający do stalowej ścianki zbiornika w miejscach defektów powłoki.

 

Modernizacja stacji paliw musi uwzględniać konieczność ochrony przeciwkorozyjnej zewnętrznych powierzchni zbiorników paliwowych. Ochrona katodowa, aktywna metoda elektrochemiczna charakteryzującą się bezpośrednim oddziaływaniem na mechanizm i kinetykę procesów korozyjnych, jest najbardziej skuteczną metodą ochrony przed korozją konstrukcji stalowych w naturalnych środowiskach elektrolitycznych. Stanowi ona w wodzie i w ziemi rzeczywiste i w pełni kontrolowane zabezpieczenie przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Jest kompatybilna ze stosowanymi powłokami ochronnymi.

 

Technologie ochrony katodowej proponowane przez CORRPOL, w pełni zgodne z normami europejskimi,

umożliwiają zabezpieczenie przed korozją nowych zbiorników, jak również zapewniają skuteczne zahamowanie korozji stalowych powierzchni eksploatowanych zbiorników pozostających w ziemi.

Opracowane systemy wspomagają zabezpieczenia powłokowe i współdziałają bezkolizyjnie z ochroną odgromowa i przeciwporażeniową zbiorników.

 

Polaryzację katodową nowych, dobrze izolowanych zbiorników zapewniamy stosując odpowiednie anody galwaniczne, układane równolegle z montażem zbiornika w ziemi [fot. 1].

Kontrolę skuteczności ochrony umożliwiają usytuowane w ziemi, w pobliżu zbiorników, elektrody pomiarowe typu Cu/CuSO4 [fot.2].

 

Pomiary parametrów pracy instalacji ochronnej oraz skuteczności ochrony dokonywane są w stacji kontrolnopomiarowej (WSKP) zamocowanej na fundamencie, nad powierzchnią ziemi [fot. 3].

 

Stosowanie ochrony katodowej, dla zbiorników w eksploatacji, wymaga dokładnego rozpoznania dokumentacyjnego i terenowego oraz badań przedprojektowych w tym stanu technicznego powierzchni zakopanych zbiorników.

Do ochrony katodowej zbiorników eksploatowanych, z powłoką zniszczoną, a także w innych skomplikowanych sytuacjach, gdy wymagany jest większy prąd polaryzujący, stosujemy anody zasilane z zewnętrznego źródła prądu stałego. Anody takie wykonane są z tytanu pokrytego aktywnymi tlenkami (MMO), otoczone zasypką z kalcynowanego koksu ponaftowego i umieszczone w odpowiedniej osłonie metalowej [fot. 4].

 

Stacje ochrony katodowej (impulsowe urządzenie polaryzujące – IUP), o niewielkich gabarytach [fot. 5],

umożliwiają regulację prądu ochronnego oraz obserwację parametrów pracy instalacji ochrony

katodowej w tym pomiary potencjałów innych danych, w zależności od zamontowanych czujników.

 

Zgodnie z PN-EN 13636 montujemy elektrody symulujące i czujniki korozymetryczne [fot. 6]. Elementy te służą do wiarygodnej oceny skuteczności ochrony.

 

 

 

 

 

Biblioteka