15-lecie SZPZ Corrpol

Wyjeżdżając samochodem z Gdańska w kierunku Warszawy, tuż przed Rafinerią Gdańską, nie sposób nie spostrzec grafitowej bryły nowoczesnego budynku z widocznymi z daleka biało-czerwonymi napisami „Corrpol”. To trzecia w piętnastoletniej już historii firmy siedziba, tym razem własna, zbudowana ogromnym wysiłkiem baza warunkująca sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Są tu zaprojektowane pomieszczenia laboratoryjne i produkcyjne, mechaniczne, elektryczne i chemiczne, jest tu również miejsce na pracownie projektowe i pomieszczenia biurowe.

 

Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych „Corrpol” Sp. z o.o. powstało w roku 1987. Założone zostało przez pracowników Zespołu Ochrony Elektrochemicznej z Zakładu Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, późniejszej Katedry o tej samej nazwie. Inicjatorem powstania firmy wykonawczej, wdrażającej wyniki prac naukowo-badawczych w zakresie elektrochemicznej ochrony przed korozją dla potrzeb gospodarki narodowej, był ówczesny Kierownik Zespołu i Zakładu prof. Romuald Juchniewicz. Rezultaty prac z zakresu ochrony przed korozją, wykonywanych przez Zakład w ramach badań własnych, problemów węzłowych i centralnych programów rozwojowych, miały szansę tą drogą sprawnie zostać przeniesione na grunt przemysłowy. Ścisła współpraca SPZP Corrpol z Politechniką Gdańską, polegająca na realizacji umów wdrożeniowych oraz wykorzystywaniu uczelni jako zaplecza naukowo-badawczego, zakończyła się wraz z rozwiązaniem Zespołu Ochrony Elektrochemicznej na PG w roku 1995. Obecnie twórcy firmy stanowią w niej podstawową kadrę techniczną oraz badawczą (6 doktorów nauk technicznych), co pozwala na samodzielne rozwiązywanie wszystkich problemów technologicznych i pomiarowych związanych z przemysłowymi systemami elektrochemicznej ochrony przed korozją. Pod tym względem firma, a praktycznie dzisiaj centrum naukowo-przemysłowe ochrony katodowej, stanowi unikatową jednostkę, nie tylko w Polsce. SPZP Corrpol istnieje co prawda 15 lat, ale jej kadra i najbliżsi współpracownicy posiadają co najmniej 30-to letnie doświadczenie w tej dość wąskiej

dziedzinie wiedzy technicznej.

 

Od samego początku istnienia SPZP Corrpol podjął produkcję niezbędnych podzespołów i urządzeń, a także zorganizował pracownię projektową systemów ochrony katodowej. Szczególnie produkcja podzespołów, nie tylko na potrzeby własne, pozwoliła na wprowadzenie najnowszych technologii na polskim rynku. Przeszkoleni zostali pracownicy i powstały brygady wykonawcze instalacji w terenie. Powstał zespół zdolny do realizacji wszystkich etapów procesu wdrożeniowego. Do dnia dzisiejszego, zgodnie z umową spółki, firma zajmuje się wyłącznie tą technologią ochrony przeciwkorozyjnej we wszystkich jej aspektach, łącznie z prowadzeniem szkoleń i szeroko rozumianego nauczania.

Dopiero skłaniające do refleksji rocznice unaoczniają własne dokonania. W 15- leciu istnienia SPZP Corrpol lista ich jest dość długa.

 

Opanowana została produkcja przemysłowych elektrod odniesienia, wykonywanych w różnych wariantach i przeznaczonych zarówno do pomiarów terenowych, jak i montowania na stałe w ziemi. Po wielu latach udoskonalania produkcji i zbierania doświadczeń elektrody siarczano-miedziowe produkowane są obecnie w najwyższym standardzie światowym – sprzedawane do natychmiastowego zastosowania z odpowiednim certyfikatem jakości i 10-letnią gwarancją. Obecnie elektrody te wyposaża się w stalowe elektrody symulacyjne, które wspólnie tworzą sondę do pomiaru potencjałów zgodnie ze wskazówkami najnowszych norm międzynarodowych.

 

Sporo wysiłku kosztowało przygotowanie do produkcji nowoczesnych stacji ochrony katodowej z tranzystorowym blokiem wyjściowym o mocy powyżej 1 kW. Dzięki zastosowaniu szybkiej przetwornicy sprawność urządzenia zwiększona została w stosunku do tradycyjnych prostowników dwupołówkowych o blisko 40%, a charakterystyka prądu wyjściowego spełniła ostre wymagania PKP, co pozwoliło na współpracę urządzenia z systemami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jedynie trzy firmy na świecie produkowały tego rodzaju stacje ochrony katodowej.

 

Do znaczących sukcesów produkcyjnych należy zaliczyć nowoczesne zestawy anodowe, nie tylko dlatego, że ich głównym elementem jest tytan pokryty platyną lub aktywnymi tlenkami, ale także dlatego, że wdrożono ich mocowanie na nowym typie kabla odpornego na wydzielający się chlor oraz opanowano sposób ich montażu w otworach w otoczeniu aktywatora węglowego. Wszystkie elementy i procedury opracowane zostały i wdrożone w Polsce przez SPZP Corrpol. SPZP Corrpol zrealizował w Polsce pierwsze zastosowania ochrony katodowej na wielu dużych obiektach przemysłowych, z których należy wymienić te najważniejsze:

 

Pierwsze zastosowanie ochrony katodowej infrastruktury podziemnej na terenie całego dużego zakładu przemysłowego -Elektrowni „Opole”. Ochroną objęte zostały wszystkie podziemne rurociągi stalowe (wody technologicznej, pitnej i przeciwpożarowej), urządzenia technologiczne i uziemienia. Wykonano ocenę zagrożenia korozyjnego obiektów, projekty systemów ochronnych, dostawę urządzeń, instalację i nadzór eksploatacyjny. Kolejnym obiektem, na którym zainstalowana jest ochrona katodowa podziemnej infrastruktury, są Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

 

Pierwsze zastosowanie ochrony katodowej wewnątrz wielkośrednicowych rurociągów wody chłodzącej w elektrowni cieplnej – Elektrowni „¸Łaziska”. Ochrona katodowa wyeliminowała kłopotliwą aplikację powłok ochronnych wewnątrz rurociągów. Zaprojektowane zostały wszystkie podzespoły, dostarczone materiały, wykonana instalacja, prowadzony jest nadzór eksploatacyjny.

 

Pierwsze zastosowanie ochrony katodowej pirsów stalowych za pomocą aluminiowych anod galwanicznych spawanych pod wodą – Naftoport Gdańsk S.A. Wdrożono ochronę katodową podwodnych konstrukcji pirsu rozładunku paliw płynnych w Porcie Północnym w Gdańsku. Technika ta jest obecnie stosowana również na pozostałych konstrukcjach hydrotechnicznych portu.

 

Także do sukcesów należy zaliczyć realizację ochrony katodowej liniowej części polskiego odcinka gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Zachodnia, gdzie SPZP Corrpol był dostawcą i wykonawcą wszystkich instalacji ochrony katodowej, a ponadto dostawcą i wykonawcą systemu kontrolnopomiarowego na około 1/3 długości tego rurociągu. Dla wszystkich znane są takie duże zakłady przemysłowe jak: International Paper S.A. w Kwidzynie, Soda Mątwy S.A.,

Petrochemia Płock S.A. („Orlen”), Rafineria Gdańska S.A. czy Przedsiębiorstwo Eksploatacji

Rurociągów Naftowych Płock.

Wszędzie tam powierzono ochronę przeciwkorozyjną swoich strategicznych rurociągów podziemnych firmie Corrpol.

 

Wśród skromniejszych ostatnich osiągnięć firmy należy wyróżnić opracowanie optymalnego systemu ochrony katodowej podziemnych zbiorników paliwowych, który wyróżniony został tytułem „Produktu roku” na tegorocznych targach „Stacja Paliw 2003” w Warszawie. Jest on szeroko wdrażany na stacjach Statoil, Shell, Orlen, BP, Lotos i innych. W ramach promocji firma od roku prowadzi darmowe szkolenia z zakresu korozji i ochrony przeciwkorozyjnej zbiorników podziemnych, traktując to jako swój wkład w ochronę środowiska naturalnego.

 

Zbliżający się dzień przyjęcia wszystkich wymagań związanych z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej narzuca potrzebę jeszcze większej dbałości o jakość własnej produkcji i usług, także w zakresie stosowania norm europejskich. Wychodząc temu naprzeciw firma podejmuje obecnie szereg działań technicznych i organizacyjnych, których zamiarem jest skrócenie tego procesu. SPZP Corrpol posiada własne wypracowane metody utrzymania jakości na najwyższym poziomie, jednak zgodnie ze współczesnymi wymaganiami przygotowuje się do ich certyfikacji. Już opracowane zostały nowe podzespoły, które w technice ochrony katodowej będą musiały być stosowane w wyniku wprowadzenia nowych norm. Należą do nich czujniki korozymetryczne do badania skuteczności ochrony katodowej, jak również nowe sondy do określania rzeczywistej wartości potencjału konstrukcji podziemnych. Podjęto szeroko zakrojone prace zmierzające do wdrożenia nowoczesnych systemów monitorowania pracy instalacji ochrony katodowej

oraz oceny jej skuteczności.

 

Z satysfakcją należy odnotować, że SPZP Corrpol opracowuje podzespoły i urządzenia korzystając przede wszystkim z polskich materiałów, a w swojej działalności reprezentuje wyłącznie polską myśl techniczną. A że jest ona na wysokim poziomie, świadczą zaproszenia do współpracy z wielu ośrodków krajowych i zagranicznych. Należy mieć nadzieję, że nadchodzące trudne lata sprzyjać będą podniesieniu rangi specjalistycznej wiedzy i fachowego wykonawstwa, a kolejne 15-lecie SPZP Corrpol będzie ponownie okazją do satysfakcji z sukcesów zawodowych i finansowych firmy oraz jej pracowników.

Andrzej Hoffmann

Biblioteka