Ochrona katodowa zbiorników paliw

Powierzchnie zewnętrzne stalowych zbiorników paliw, zarówno podziemnych, jak i den zbiorników naziemnych narażone są na tzw. korozję ziemną tj. na korozyjne oddziaływanie gruntu i wód gruntowych, makroogniw korozyjnych, prądów błądzących i mikroorganizmów wywołujących korozję mikrobiologiczną. Nawet najlepsze systemy powłokowe nie gwarantują w ziemi kompletnego zabezpieczenia zbiorników przed korozją w całym okresie użytkowania.

Ochrona katodowa jest najbardziej skuteczną metodą ochrony przed korozją konstrukcji stalowych w naturalnych środowiskach elektrolitycznych, tj. w wodzie i w ziemi. Jest kompatybilna ze stosowanymi powłokami ochronnymi.

Tradycyjne powłoki zapewniają wyłącznie ochronę bierną stalowych powierzchni. Ochrona katodowa jest aktywną metodą elektrochemiczną charakteryzującą się bezpośrednim oddziaływaniem na mechanizm i kinetykę procesów korozyjnych.

Osiąga się to przez zmianę potencjału zabezpieczanej powierzchni zbiornika w kierunku ujemnym. Taką zmianę potencjału, zwaną polaryzacja katodową, i zapewniającą skuteczną ochronę, można uzyskać poprzez:

  • dołączenie do stalowej konstrukcji zbiornika anod galwanicznych (protektorów) wykonanych z metalu o bardziej ujemnym potencjale, najczęściej stopów magnezu, cynku lub glinu,

  • polaryzację konstrukcji zbiornika prądem stałym z zewnętrznego źródła prądu. Ten sposób wymaga umieszczenia w pobliżu zbiornika pomocniczej anody (lub kilku anod) podłączonych do dodatniego bieguna źródła prądu stałego, podczas gdy sam zbiornik podłączony jest do bieguna ujemnego.

Obie te techniki znajdują zastosowanie w ochronie katodowej zbiorników.

Protektory stosuje się na ogół do nowych, dobrze izolowanych, zbiorników montowanych na stacjach paliw. Zewnętrzne źródło prądu stałego wraz z pomocniczymi anodami znajduje zastosowanie do ochrony zbiorników starych, już eksploatowanych, ze zniszczoną powłoką ochronną oraz den zbiorników naziemnych.

Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i nadzorowana instalacja ochrony katodowej zabezpiecza całkowicie powierzchnie zewnętrzne zbiorników przed korozją ziemną na pełny okres ich użytkowania, tj. 30-50 lat i więcej.

Skuteczność działania systemu ochrony katodowej określa się na podstawie specjalistycznych pomiarów korozyjnych wykonywanych przy pomocy elektrod i czujników umieszczonych pod ziemią podczas montażu instalacji ochronnej.

Ochrona katodowa gwarantuje pełne zabezpieczenie przed korozją stalowego płaszcza zbiornika w kontakcie z ziemią – stanowi rzeczywiste i w pełni kontrolowane zabezpieczenie przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu oraz wód powierzchniowych i gruntowych.

Biblioteka