Monitorowanie procesów korozyjnych

Technika rezystometryczna, która od kilkudziesięciu lat stosowana jest do monitorowania procesów korozyjnych w różnego typu instalacjach przemysłowych [1-3]nabiera ostatnio coraz większego znaczenia w dziedzinie ochrony katodowej [4-5]. Jest ona coraz częściej wykorzystywana do ilościowej oceny jej skuteczności uzupełniając w ten sposób tradycyjne techniki pomiaru potencjału. Technika rezystometryczna jako jedna z nielicznych umożliwia dokładne i precyzyjne wyznaczanie bardzo niskich szybkości korozji, z jakimi korodują zabezpieczane elektrochemicznie konstrukcje metalowe.

Czujniki rezystancyjne, w przeciwieństwie do pomiarów potencjału, pozwalają w sposób jednoznaczny stwierdzić, czy konstrukcja stalowa chroniona katodowo jest zabezpieczona prawidłowo i koroduje z dopuszczalna szybkością – poniżej 0,01 mm/rok. Wartość ta stanowi aktualnie według normy PN-EN 12954:2004 [6] podstawowe kryterium ochrony przed korozja. Korzystanie z tego kryterium zapewnia w dogodny sposób właśnie korozymetria rezystancyjna, która umożliwia zdalne wyznaczanie ubytków korozyjnych bez koniecznosci fizycznego dostepu do czujników. Technika ta doskonale nadaje się do wykorzystania w systemach monitorowania korozji wspomaganych komputerowo i wiele takich systemów funkcjonuje już w instalacjach przemysłowych, np. [7]

SPZP CORRPOL stosuje z powodzeniem technikę rezystometryczną w kraju do monitorowania skuteczności ochrony katodowej konstrukcji stalowych w ziemi i w wodzie już od 1995 r., korzystając początkowo z czujników produkcji zagranicznej, a od 2000 r. rozpoczynając produkcje własnych czujników rezystancyjnych [ż-9]. Do realizacji pomiarów terenowych stosowane sa dotychczas przenośne korozymetry rezystancyjne.

Wdrażany obecnie i udostępniany przez Internet system „CORRPOL-ER” stanowi kolejny etap rozwoju techniki rezystometrycznej. Ma on na celu ułatwienie i usprawnienie korzystania z niej szerszej rzeszy użytkowników eliminując wszelkie niedogodności związane z kłopotliwym przeliczaniem i interpretacją wyników pomiarów rezystancyjnych. Ręczne przetwarzanie tego typu wyników jest na ogół uciążliwe dla służb serwisowych ochrony katodowej, bowiem wymaga dokonywania obliczeń ubytków korozyjnych na podstawie dostarczanych przez producentów korozymetrów wzorów, tablic, wykresów lub nomogramów. Jedynie niektóre mierniki cyfrowe nowej generacji wyposażone w mikroprocesory dokonują automatycznie przeliczeń przyrostów rezystancji na liniowe ubytki korozyjne lub szybkości korozji. Przeliczenia takie sa jednak możliwe tylko dla czujników firmowych, których charakterystyki pomiarowe zostały uprzednio zapisane

w pamięci korozymetrów. Dla czujników nietypowych lub wytwarzanych przez innych

producentów, a takimi są czujniki produkowane w SPZP CORRPOL, funkcje automatycznego przeliczania nie są dostępne. Pewnym utrudnieniem w upowszechnianiu techniki rezystometrycznej jest także fakt, że w kraju nie sa obecnie produkowane żadne korozymetry rezystancyjne, a będące w użytkowaniu korozymetry zagraniczne lub polskie z przed 2000 r. nie są przystosowane do pełnej obsługi czujników nowoopracowanych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, przy łatwym dziś dostępie do Internetu, postanowiono opracować w SPZP CORRPOL system komputerowy w postaci bazy danych wraz z kalkulatorem ubytków korozyjnych, który będzie pomocny w obsłudze pomiarów rezystancyjnych niezależnie od posiadanego typu korozymetru i czujników. Za przyjęciem takiego rozwiązania, zamiast opracowania specjalizowanego, ale za to kosztownego miernika z archiwizacja i przetwarzaniem danych, przemawiają jego niezaprzeczalne zalety: powszechna dostępność, uniwersalność, wielofunkcyjność i otwartość tworzonego systemu, który po niewielkich modyfikacjach może obsługiwać dowolne typy czujników i korozymetrów, w tym również te produkowane w przyszłości.

 

Biblioteka